Ta strona korzysta z ciasteczek (ang. Cookies) aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich używanie. Więcej informacji >

1/1

5 000 000 PLN (974 zł/m²)
Kowary
Archiwalna - Lokal komercyjny na sprzedaż
5134.00m² 1
  • Oferta Archiwalna:
    Polecamy Państwu do sprzedaży idealny pod inwestycje secesyjny zespół pałacowo-parkowy w miejscowości Kowary.W jego skład wchodzą cztery obiekty, obecnie w niemalże niezmienionym układzie i kształcie urbanistycznym: pałac,...
Oferta Archiwalna:
Polecamy Państwu do sprzedaży idealny pod inwestycje secesyjny zespół pałacowo-parkowy w miejscowości Kowary.

W jego skład wchodzą cztery obiekty, obecnie w niemalże niezmienionym układzie i kształcie urbanistycznym: pałac, budynek mieszkalny A, budynek mieszkalny B oraz budynek hospicjum (dawne sanatorium), o łącznej pow. użytkowej 5134,55 m2. Kompleks sanatoryjno - parkowy jest położony na terenie o pow. ponad 3,9 m2, z czego większość stanowi przepiękny park przypałącowy.

Zespół objęty jest gminną ewidencją zabytków architektury i budownictwa oraz wpisany do rejestru zabytków jako obiekty zespołu szpitalnego.

Konstrukcja budynków jest całkowicie oryginalna zarówno pod względem wykorzystywanych materiałów jak i bryły. Obiekty murowane wybudowane są z cegły ceramicznej na zaprawie cementowo-wapiennej. W budynkach kondygnacje parteru z boniowaniem wykonanym w tynku są oddzielona od I pięter gzymsem. Pozostałe kondygnacje są tynkowane na gładko, z gzymsem wieńczącym.

Dawny zespół sanatoryjno-parkowy z ok. 1905 r. odznacza się charakterystyczną giętką linią - płynną, rysującą się nad obramowaniem okiennic z ładnie zachowaną ornamentyką z motywem roślinnym zdobiącą oraz podkreślającą unikatowość obiektów. Dodatkowo szerokie i wielkie okna oraz ich ilość nadaje lekkości zwartej kubicznej bryle z masywną częścią centralną budynku (budynek mieszkalny B). Płaska szeroka powierzchnia nieruchomości zachowana w stonowanych ciepłych barwach beżu, brązu oraz bieli nadaje stylowy wygląd całej posiadłości. Należy również docenić jakość rzemiosła artystycznego widoczną na witrynach okien – witraże (sanatorium), oraz zdobienia umiejscowione na części frontowej drzwi (pałac, sanatorium) bardzo dobrze komponujące się z całością budowli. Urozmaicone ryzalit umiejscowiony na elewacji budynku (budynek mieszkalnym A), ożywia ją i dodaje dynamizmu całości bryły.

PAŁAC
Umiejscowiony po południowej stronie placyku, najbardziej reprezentacyjny budynek zespołu (pow.2389 mkw ), tzw. Pałac z wew. dziedzińcem. Budynek ten jest dominującym obiektem w dawnym zespół sanatoryjno-parkowym. Uprzednio budynek pełnił funkcję szpitala z mieszkaniami dla personelu na II piętrze i poddaszu. Obecnie od kilku lat budynek jest wyłączony z eksploatacji.
Został zrealizowany jako całość podpiwniczony na rzucie czworoboku z wew. dziedzińcem. Cześć frontowa trzykondygnacyjna, z dwoma kondygnacjami poddasza w wysokim dachu, posiada wejście główne w elewacji północnej zaakcentowane ryzalitem oraz balkonem na I piętrze, wspartym na czterech kolumnach.

BUDYNEK MIESZKALNY „A”
Zlokalizowany na wprost głównej bramy wjazdowej. Pierwotnie pełnił funkcję mieszkalną (415,55 mkw).
Wzniesiony na rzucie prostokąta jako całości podpiwniczony, dwukondygnacyjny z dodatkowymi dwoma kondygnacjami poddasza w wysokim dachu. Wejście główne na klatkę schodową, na osi elewacji frontowej, podkreślono ozdobnym obramieniem w formie portalu oraz szczytem w dachu z bogatym wystrojem sztukatorskim.
Na parterze i I piętrze w trakcie od ogrodu umiejscowiono korytarz z pomieszczeniami mieszkalnymi, zaś w trakcie frontowym kuchnie i toalety. Na II piętrze (poddasze użytkowe) powtórzono układ funkcjonalny traktu ogrodowego z niższych kondygnacji z dodatkowymi pomieszczeniami poddasza doświetlonymi oknami w lukarnach w trakcie frontowym oraz od strony wschodniej i zachodniej.
Obecnie w użytkowaniu jedynie mieszkanie na II piętrze (poddasze użytkowe ) wraz z piwnicami w trakcie ogrodowym.

BUDYNEK MIESZKALNY „B”
Został zlokalizowany w pobliżu głównej bramy wjazdowej. Pierwotnie budynek pełnił funkcję mieszkaniowo-administracyjną (pow.416,64 mkw). Jest częściowo podpiwniczonym, częściowo jedno- i częściowo dwukondygnacyjny, z dodatkowo kondygnacją poddasza w wysokim dachu, doświetlony oknami w lukarnach. Wejście główne znajduje się w elewacji wschodniej.
W jednokondygnacyjnej części budynku na parterze w I piętrze (poddaszu użytkowym ) pomieszczenia biurowe i mieszkalne umiejscowiono w układzie korytarzowym w trakcie ulicy i placyku, zaś w trakcie od strony ogrodu: kuchnie, toalety i pomieszczenia gospodarcze. W dwukondygnacyjnej części budynku mieszkania rozlokowano jako dostępne bezpośrednio z klatki schodowej.
Obecnie od kilku lat budynek jest wyłączony z eksploatacji.

BUDYNEK SANITARNY
Dawny budynek sanitarny, o kubaturze porównywalnej do Pałacyku zlokalizowany w części północno-zachodniej (1913,36 mkw). Położony z elewacją frontową od strony ulicy, przy zadrzewionym placu. Został wzniesiony w rzucie prostokąta jako w większej części podpiwniczony, dwukondygnacyjny, z dodatkowymi dwoma kondygnacjami poddasza w wysokim dachu. Wejście główne podkreślono ozdobnym obramieniem ze zdwojonymi pilastrami oraz szczytem w dachu w bogatym wystrojem sztukatorskim. Pierwotnie pełnił funkcję sanitarną.
Elewacje piwnic zostały oblicowane ciosanymi kamieniami. Wzdłuż elewacji południowej wykonano fosę z zachowanymi fragmentami historycznej balustrady. Elewacje tynkowane na gładko, z gzymsem wieńczącym.
Na parterze i I piętrze w trakcie frontowym i w trakcie od ogrodu umiejscowiono pomieszczenia użytkowe. Pomieszczenia II piętra poddasza użytkowego.
Budynek został częściowo przystosowany dla osób o ograniczonej zdolności poruszania ( dźwig osobowy łączący kondygnację użytkowe i piwnice). Zmodernizowano niektóre sanitariaty z uwzględnieniem potrzeb niepełnosprawnych. Na parterze umiejscowiono gabinet rehabilitacyjny kinezyterapii.
Stan techniczny obiektu jest dobry, jednakże wymaga szeregu działań modernizacyjnych pod kątem poruszania się osób z ograniczoną zdolnością poruszania się oraz do przystosowania do obowiązujących przepisów ochrony pożarowej.

Obiekty posadowione są na terenach zagospodarowanych jako park wzdłuż ulicy Jeleniogórskiej. W MPZP przeznaczenie terenów określone jest jako tereny zieleni urządzonej i usług komercyjnych - oznaczone symbolami ZP/U2 i ZP/U3.

Dojazd do nieruchomości jest zapewniony drogą asfaltową (ul. Jeleniogórska), z możliwością wjazdu również z drogi wew. (utwardzonej). Główna brama wjazdowa prowadzi na pierwotnie reprezentacyjny placyk z zachowanym obramowaniem okrągłego zbiornika fontanny.

Teren nieruchomości wyposażony jest w następujące sieci uzbrojenia technicznego: wodociąg, kanalizacja sanitarna, kanalizacja deszczowa, gazociąg, energetyczna.

Ogrodzenie:
Cała posiadłość zabezpieczona ogrodzeniem mieszanym (stal kuta, murowanie, oraz kątownik stalowy wypełniony siatką ogrodzeniową). Od ulicy głównej zachowane pierwotne ogrodzenie ze stalowych przęseł na cokole częściowo wykonane z bloków piaskowca.

Cena ofertowa: 5 000 000 zł netto.

Kontakt:

Mirosław Juszczak
tel: 695 33 55 00 lub 71 330 55 03
e-mail: m.juszczak@swiat.nieruchomosci.pl

ŚWIAT NIERUCHOMOŚCI - BRACIA JUSZCZAK S. C.

Plac Solny 16, 50-062 Wrocław
Biuro czynne poniedziałek - piątek 9.00 - 18.00

Ul. Oławska 28, 50-123 Wrocław
Biuro czynne poniedziałek - piątek 9.00 - 18.00, sobota 9.00-14.00

POMAGAMY RÓWNIEŻ W UZYSKANIU KREDYTÓW HIPOTECZNYCH W RAMACH WSPÓŁPRACY Z FIRMĄ
"CENTRUM KREDYTOWE z KREDYTem ZA PAN BRAT".

Prezentowana oferta nie stanowi oferty handlowej w rozumieniu Art. 66 par. 1 Kodeksu Cywilnego, a dane w niej zawarte mają charakter jedynie informacyjny i mogą ulec zmianie.

Ofertę poleca ŚWIAT NIERUCHOMOŚCI oraz Centrum Kredytowe - z KREDYTem ZA PAN BRAT.

CENTRUM NOWYCH MIESZKAŃ zaprasza - Wrocław, ul. Oławska 28.

pl. Solny 16

50-062 Wrocław

Osoba kontaktowa: Mirosław Juszczak

Tel: +48695335500